2020/2021 TOP SPORT Lietuvos Vyrų Tinklinio Čempionatas


  • 24/10/2020 - 19:30

    GARGŽDŲ "Amber - Arlanga"

    ŠIAULIŲ "Elga - Master Idea - SC Dubysa"

    3 - 1

    23/25  25/15  25/21  25/15

  • 25/10/2020 - 13:00

    GARGŽDŲ "Amber - Arlanga"

    MARIJAMPOLĖS "Sūduva"

    3 - 0

    41/39  25/19  25/23

  • 31/10/2020 - 14:00

    MARIJAMPOLĖS "Sūduva"

    ŠIAULIŲ "Elga - Master Idea - SC Dubysa"

    
24/10/2020 - 19:30

GARGŽDŲ "Amber - Arlanga"

ŠIAULIŲ "Elga - Master Idea - SC Dubysa"

3 - 1

23/25  25/15  25/21  25/15

25/10/2020 - 13:00

GARGŽDŲ "Amber - Arlanga"

MARIJAMPOLĖS "Sūduva"

3 - 0

41/39  25/19  25/23

31/10/2020 - 14:00

MARIJAMPOLĖS "Sūduva"

ŠIAULIŲ "Elga - Master Idea - SC Dubysa"

best scorer(points / sets)

#13

LinasPETRAVIČIUS 5.67(34/6)

#7

ArvydasMIŠEIKIS 4.86(34/7)

#8

ArmandasBIELSKUS 4.67(28/6)

#13

AndžejSAVOSTENOK 4(24/6)

#17

StanislavLIZANIEC 3.57(25/7)

best server(serve ace / sets)

#6

DmytroSHLOMIN 1.14(8/7)

#13

LinasPETRAVIČIUS 0.67(4/6)

#8

ArmandasBIELSKUS 0.67(4/6)

#9

MartynasMASAITIS 0.5(1/2)

best bloker(winning blocks / sets)

#1

JonasRAKICKAS 1.33(8/6)

#11

MykolasSUCHANEKAS 1.2(6/5)

#11

LinasSTARKUTIS 1.14(8/7)

#11

MantasGRINEVIČIUS 0.71(5/7)

#7

ArvydasMIŠEIKIS 0.71(5/7)

reception - positivity %(perfect reception + reception) / all receptions

#5

TomasROGAL 83%(19/23)

#17

StanislavLIZANIEC 76%(16/21)

#4

ArtūrasSITNIKAS 73%(30/41)

#7

MariusALAUNIS 72%(28/39)

#20

AurimasMAZŪRAS 68%(19/28)

attack - excellent %spike point / all spikes

#10

SergeyRUDENKO 59%(16/27)

#17

StanislavLIZANIEC 57%(20/35)

#13

LinasPETRAVIČIUS 57%(26/46)

#7

ArvydasMIŠEIKIS 48%(29/60)

#1

JonasRAKICKAS 45%(10/22)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
LISTANSKIS V.
(GARGŽDŲ "Amber - Arlanga")
MIDDLE B. 2  
STARKUTIS L.
(GARGŽDŲ "Amber - Arlanga")
SPIKER 1  
BIELSKUS A.
(MARIJAMPOLĖS "Sūduva")

SPIKER 2  
KASPARAVIČIUS A.
(KAUNO "RIO - Startas")
MIDDLE B. 1  
RAKICKAS J.
(MARIJAMPOLĖS "Sūduva")
SETTER 1  
SHLOMIN D.
(AMB)
LIBERO 1  
ALAUNIS M.
(KAUNO "RIO - Startas")
  • LIBERO 2  
    SITNIKAS A.
    (GARGŽDŲ "Amber - Arlanga")
  • SETTER 2  
    NAVICKAS M.
    (RIO)
  • MIDDLE B. 3  
    SUCHANEKAS M.
    (KAUNO "RIO - Startas")
  • MIDDLE B. 4  
    GRINEVIČIUS M.
    (ŠIAULIŲ "Elga - Master Idea - SC Dubysa")
  • OPPOSITE 2  
    PETRAVIČIUS L.
    (KAUNO "RIO - Startas")
  • SPIKER 3  
    LIZANIEC S.
    (GARGŽDŲ "Amber - Arlanga")
  • SPIKER 4  
    ROGAL T.
    (ŠIAULIŲ "Elga - Master Idea - SC Dubysa")

Standing

Standing

LVTČ RČ I, II ir III Ratai Standing
TeamRanking PointsMatchesSetsPointsResults BreakdownSet RatioPoint RatioPenalty
  PlayedWonLostWonLostWonLost3-03-13-22-31-30-3   

KAUNO "RIO - Startas"

6

2

2

0

6

0

150

132

2

0

0

0

0

0

-

1.136

-

GARGŽDŲ "Amber - Arlanga"

6

2

2

0

6

1

189

157

1

1

0

0

0

0

6.00

1.204

-

ŠIAULIŲ "Elga - Master Idea - SC Dubysa"

0

2

0

2

1

6

141

173

0

0

0

0

1

1

0.17

0.815

-

MARIJAMPOLĖS "Sūduva"

0

2

0

2

0

6

148

166

0

0

0

0

0

2

0.00

0.892

-




LVTČ RČ I, II ir III Ratai Standing Results Breakdown

Results Breakdown

LVTČ RČ

Guest Team

Amber-Arlanga

Elga

RIO

Sūduva

Home Team

GARGŽDŲ "Amber - Arlanga" (Amber-Arlanga)

3 - 1

3 - 0

ŠIAULIŲ "Elga - Master Idea - SC Dubysa" (Elga)

0 - 3

KAUNO "RIO - Startas" (RIO)

MARIJAMPOLĖS "Sūduva" (Sūduva)

0 - 3

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
LISTANSKIS V.
(GARGŽDŲ "Amber - Arlanga")
MIDDLE B. 2  
STARKUTIS L.
(GARGŽDŲ "Amber - Arlanga")
SPIKER 1  
BIELSKUS A.
(MARIJAMPOLĖS "Sūduva")

SPIKER 2  
KASPARAVIČIUS A.
(KAUNO "RIO - Startas")
MIDDLE B. 1  
RAKICKAS J.
(MARIJAMPOLĖS "Sūduva")
SETTER 1  
SHLOMIN D.
(AMB)
LIBERO 1  
ALAUNIS M.
(KAUNO "RIO - Startas")
  • LIBERO 2  
    SITNIKAS A.
    (GARGŽDŲ "Amber - Arlanga")
  • SETTER 2  
    NAVICKAS M.
    (RIO)
  • MIDDLE B. 3  
    SUCHANEKAS M.
    (KAUNO "RIO - Startas")
  • MIDDLE B. 4  
    GRINEVIČIUS M.
    (ŠIAULIŲ "Elga - Master Idea - SC Dubysa")
  • OPPOSITE 2  
    PETRAVIČIUS L.
    (KAUNO "RIO - Startas")
  • SPIKER 3  
    LIZANIEC S.
    (GARGŽDŲ "Amber - Arlanga")
  • SPIKER 4  
    ROGAL T.
    (ŠIAULIŲ "Elga - Master Idea - SC Dubysa")

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
LISTANSKIS V.
(GARGŽDŲ "Amber - Arlanga")
MIDDLE B. 2  
STARKUTIS L.
(GARGŽDŲ "Amber - Arlanga")
SPIKER 1  
BIELSKUS A.
(MARIJAMPOLĖS "Sūduva")

SPIKER 2  
KASPARAVIČIUS A.
(KAUNO "RIO - Startas")
MIDDLE B. 1  
RAKICKAS J.
(MARIJAMPOLĖS "Sūduva")
SETTER 1  
SHLOMIN D.
(AMB)
LIBERO 1  
ALAUNIS M.
(KAUNO "RIO - Startas")
LIBERO 2  
SITNIKAS A.
(GARGŽDŲ "Amber - Arlanga")
SETTER 2  
NAVICKAS M.
(RIO)
MIDDLE B. 3  
SUCHANEKAS M.
(KAUNO "RIO - Startas")
SPIKER 3  
LIZANIEC S.
(GARGŽDŲ "Amber - Arlanga")
MIDDLE B. 4  
GRINEVIČIUS M.
(ŠIAULIŲ "Elga - Master Idea - SC Dubysa")
SPIKER 4  
ROGAL T.
(ŠIAULIŲ "Elga - Master Idea - SC Dubysa")
OPPOSITE 2  
PETRAVIČIUS L.
(KAUNO "RIO - Startas")