TOP SPORT Lietuvos Moterų Tinklinio Čempionatas 2018/2019


Play Off Play Off Standing

TK “Kaunas”-VDU


ALYTAUS "Prekyba-Parama"

 
 

TK "Aušrinė-KKSC" (Jonava)

Quarters

Semifinals

Final

 

TK "Kaunas" - SM "Startas"

0

  

ALYTAUS "Prekyba-Parama"

2

 

ALYTAUS "Prekyba-Parama"

2

  
 

ALYTAUS "Prekyba-Parama"

1

LSU Dextera

0

  

TK "Aušrinė-KKSC" (Jonava)

0

 

TK "Aušrinė-KKSC" (Jonava)

2

  
  

VILNIAUS SM "Tauras" - VTC

0

  

VILNIAUS Universitetas

0

 

VILNIAUS Universitetas

2

  
 

TK “Kaunas”-VDU

 1

GARGŽDŲ Sporto Centras

0

  
 

TK “Kaunas”-VDU

2

 

TK “Kaunas”-VDU

2

  
   
   
   
   
  

TK "Aušrinė-KKSC" (Jonava)

2

   
   
   
  
   
   
   
  

VILNIAUS Universitetas

0

   
   
   

Quarters

Semifinals

Final

 

TK "Kaunas" - SM "Startas"

0

  

ALYTAUS "Prekyba-Parama"

2

 

ALYTAUS "Prekyba-Parama"

2

  
 

ALYTAUS "Prekyba-Parama"

1

LSU Dextera

0

  

TK "Aušrinė-KKSC" (Jonava)

0

 

TK "Aušrinė-KKSC" (Jonava)

2

  
  

VILNIAUS SM "Tauras" - VTC

0

  

VILNIAUS Universitetas

0

 

VILNIAUS Universitetas

2

  
 

TK “Kaunas”-VDU

 1

GARGŽDŲ Sporto Centras

0

  
 

TK “Kaunas”-VDU

2

 

TK “Kaunas”-VDU

2

  
   
   
   
   
  

TK "Aušrinė-KKSC" (Jonava)

2

   
   
   
  
   
   
   
  

VILNIAUS Universitetas

0

   
   
   

best scorer(points / sets)

#2

GerdaGRUDZINSKAITĖ 4.55(291/64)

#13

UgnėLOKYTĖ 4.35(213/49)

#13

JekaterinaKOVALSKAJA 3.81(202/53)

#9

RugilėGRUDZINSKAITĖ 3.58(215/60)

#12

BeataGORBAN 3.39(237/70)

best server(serve ace / sets)

#16

AgnėGAŠTALD 1(1/1)

#2

GerdaGRUDZINSKAITĖ 0.83(53/64)

#11

GretaPULKAUNINKAITĖ 0.76(16/21)

#5

GvantsaULUMBELASHVILI 0.7(42/60)

#13

JekaterinaKOVALSKAJA 0.6(32/53)

best bloker(winning blocks / sets)

#12

KotrynaMOTIEJŪNAITĖ 0.78(38/49)

#14

ViktorijaDUDKINA 0.64(36/56)

#6

GabijaKASPERAVIČIŪTĖ 0.64(41/64)

#3

NeringaKAČINAITĖ 0.64(21/33)

#9

ViktorijaRUŠKYTĖ 0.57(31/54)

best scorer(points)

#12

BeataGORBAN 237

#13

UgnėLOKYTĖ 213

#9

AgnėDAUNYTĖ 207

best server(serve ace)

#12

BeataGORBAN 37

best bloker(winning blocks)

reception - positivity %(perfect reception + reception) / all receptions

#13

JekaterinaKOVALSKAJA 75%(149/200)

#9

RugilėGRUDZINSKAITĖ 69%(128/185)

#8

OksanaOVČINIKOVA 65%(199/306)

#8

IgnėKALINAUSKAITĖ 64%(131/205)

#10

DastinaŽELEZNIAKAITĖ 64%(136/213)

attack - excellent %spike point / all spikes

#14

ViktorijaDUDKINA 56%(102/183)

#16

KaterynaDUDNIKOVA 51%(50/99)

#15

IngridaTAKINAITĖ 47%(92/197)

#11

GretaPULKAUNINKAITĖ 46%(32/69)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
GRUDZINSKAITĖ R.
(TK "Aušrinė-KKSC" (Jonava))
MIDDLE B. 2  
DUDKINA V.
(TK “Kaunas”-VDU)
SPIKER 1  
GRUDZINSKAITĖ G.
(TK "Aušrinė-KKSC" (Jonava))

SPIKER 2  
ULUMBELASHVILI G.
(TK “Kaunas”-VDU)
MIDDLE B. 1  
MOTIEJŪNAITĖ K.
(TK “Kaunas”-VDU)
SETTER 1  
HAVRYLENKO A.
(VDU)
LIBERO 1  
OVČINIKOVA O.
(TK "Aušrinė-KKSC" (Jonava))
  • LIBERO 2  
    DREMO K.
    (ALYTAUS "Prekyba-Parama")
  • SETTER 2  
    BATAK M.
    (Aušrinė)
  • MIDDLE B. 3  
    VALIONYTĖ V.
    (TK "Aušrinė-KKSC" (Jonava))
  • MIDDLE B. 4  
    KASPERAVIČIŪTĖ G.
    (TK "Aušrinė-KKSC" (Jonava))
  • OPPOSITE 2  
    LOKYTĖ U.
    (TK “Kaunas”-VDU)
  • SPIKER 3  
    GRINKEVIČIŪTĖ T.
    (ALYTAUS "Prekyba-Parama")
  • SPIKER 4  
    DAUNYTĖ A.
    (ALYTAUS "Prekyba-Parama")

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
GRUDZINSKAITĖ R.
(TK "Aušrinė-KKSC" (Jonava))
MIDDLE B. 2  
DUDKINA V.
(TK “Kaunas”-VDU)
SPIKER 1  
GRUDZINSKAITĖ G.
(TK "Aušrinė-KKSC" (Jonava))

SPIKER 2  
ULUMBELASHVILI G.
(TK “Kaunas”-VDU)
MIDDLE B. 1  
MOTIEJŪNAITĖ K.
(TK “Kaunas”-VDU)
SETTER 1  
HAVRYLENKO A.
(VDU)
LIBERO 1  
OVČINIKOVA O.
(TK "Aušrinė-KKSC" (Jonava))
  • LIBERO 2  
    DREMO K.
    (ALYTAUS "Prekyba-Parama")
  • SETTER 2  
    BATAK M.
    (Aušrinė)
  • MIDDLE B. 3  
    VALIONYTĖ V.
    (TK "Aušrinė-KKSC" (Jonava))
  • MIDDLE B. 4  
    KASPERAVIČIŪTĖ G.
    (TK "Aušrinė-KKSC" (Jonava))
  • OPPOSITE 2  
    LOKYTĖ U.
    (TK “Kaunas”-VDU)
  • SPIKER 3  
    GRINKEVIČIŪTĖ T.
    (ALYTAUS "Prekyba-Parama")
  • SPIKER 4  
    DAUNYTĖ A.
    (ALYTAUS "Prekyba-Parama")

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
GRUDZINSKAITĖ R.
(TK "Aušrinė-KKSC" (Jonava))
MIDDLE B. 2  
DUDKINA V.
(TK “Kaunas”-VDU)
SPIKER 1  
GRUDZINSKAITĖ G.
(TK "Aušrinė-KKSC" (Jonava))

SPIKER 2  
ULUMBELASHVILI G.
(TK “Kaunas”-VDU)
MIDDLE B. 1  
MOTIEJŪNAITĖ K.
(TK “Kaunas”-VDU)
SETTER 1  
HAVRYLENKO A.
(VDU)
LIBERO 1  
OVČINIKOVA O.
(TK "Aušrinė-KKSC" (Jonava))
LIBERO 2  
DREMO K.
(ALYTAUS "Prekyba-Parama")
SETTER 2  
BATAK M.
(Aušrinė)
MIDDLE B. 3  
VALIONYTĖ V.
(TK "Aušrinė-KKSC" (Jonava))
SPIKER 3  
GRINKEVIČIŪTĖ T.
(ALYTAUS "Prekyba-Parama")
MIDDLE B. 4  
KASPERAVIČIŪTĖ G.
(TK "Aušrinė-KKSC" (Jonava))
SPIKER 4  
DAUNYTĖ A.
(ALYTAUS "Prekyba-Parama")
OPPOSITE 2  
LOKYTĖ U.
(TK “Kaunas”-VDU)