TOP SPORT Lietuvos Vyrų Tinklinio Čempionatas 2019/2020


  • 30/11/2019 - 14:00

    ŠIAULIŲ "Elga - Master Idea - SC Dubysa"

    MARIJAMPOLĖS "Sūduva"

    1 - 3

    21/25  22/25  25/23  14/25

  • 01/12/2019 - 15:00

    KLAIPĖDOS "Amber - Arlanga"

    KAUNO "RIO - Startas"

    3 - 1

    25/21  20/25  25/20  25/18

  • 07/12/2019 - 12:00

    MARIJAMPOLĖS "Sūduva"

    KLAIPĖDOS "Amber - Arlanga"

    
30/11/2019 - 14:00

ŠIAULIŲ "Elga - Master Idea - SC Dubysa"

MARIJAMPOLĖS "Sūduva"

1 - 3

21/25  22/25  25/23  14/25

01/12/2019 - 15:00

KLAIPĖDOS "Amber - Arlanga"

KAUNO "RIO - Startas"

3 - 1

25/21  20/25  25/20  25/18

07/12/2019 - 12:00

MARIJAMPOLĖS "Sūduva"

KLAIPĖDOS "Amber - Arlanga"

best scorer(points / sets)

#14

ValdasLISTANSKIS 5(40/8)

#15

LinasPETRAVIČIUS 4.75(38/8)

#20

AurimasMAZŪRAS 3.88(31/8)

#4

ArtūrVINCELOVIČ 3.86(27/7)

#4

ErikasMAKARAS 3.75(15/4)

best server(serve ace / sets)

#1

JonasRAKICKAS 1(4/4)

#7

AliaksandrNAVALETAU 0.71(5/7)

#12

MartynasKOLODAVIČIUS 0.71(5/7)

#4

ArtūrVINCELOVIČ 0.71(5/7)

best bloker(winning blocks / sets)

#1

JonasRAKICKAS 1(4/4)

#13

MantasGRINEVIČIUS 1(4/4)

#14

ValdasLISTANSKIS 0.88(7/8)

#18

RemigijusVITKUS 0.62(5/8)

#10

SimasGRIGALAITIS 0.6(3/5)

best bloker(winning blocks)

reception - positivity %(perfect reception + reception) / all receptions

#8

ArmandasBIELSKUS 89%(17/19)

#4

ArtūrVINCELOVIČ 77%(27/35)

#8

AudriusKASPARAVIČIUS 76%(31/41)

#15

DaumantasKATINAS 67%(8/12)

#5

TomasROGAL 64%(39/61)

attack - excellent %spike point / all spikes

#4

ArtūrVINCELOVIČ 52%(22/42)

#14

ValdasLISTANSKIS 52%(32/62)

#13

MantasGRINEVIČIUS 50%(6/12)

#19

ArtūrVASILJEV 50%(13/26)

#20

AurimasMAZŪRAS 50%(28/56)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
LISTANSKIS V.
(KAUNO "RIO - Startas")
MIDDLE B. 2  
VITKUS R.
(KAUNO "RIO - Startas")
SPIKER 1  
VASILJEV A.
(KLAIPĖDOS "Amber - Arlanga")

SPIKER 2  
VINCELOVIČ A.
(KLAIPĖDOS "Amber - Arlanga")
MIDDLE B. 1  
RAKICKAS J.
(MARIJAMPOLĖS "Sūduva")
SETTER 1  
NAVICKAS M.
(RIO)
LIBERO 1  
SHCHEGOL S.
(KLAIPĖDOS "Amber - Arlanga")
  • LIBERO 2  
    SITNIKAS A.
    (ŠIAULIŲ "Elga - Master Idea - SC Dubysa")
  • SETTER 2  
    ŠUKLYS M.
    (SUD)
  • MIDDLE B. 3  
    LATVYS L.
    (KAUNO "RIO - Startas")
  • MIDDLE B. 4  
    GRINEVIČIUS M.
    (KLAIPĖDOS "Amber - Arlanga")
  • OPPOSITE 2  
    KOLODAVIČIUS M.
    (ŠIAULIŲ "Elga - Master Idea - SC Dubysa")
  • SPIKER 3  
    RIMEIKA G.
    (MARIJAMPOLĖS "Sūduva")
  • SPIKER 4  
    BIELSKUS A.
    (MARIJAMPOLĖS "Sūduva")

Standing

  

Points

KLAIPĖDOS "Amber - Arlanga"

6

KAUNO "RIO - Startas"

3

MARIJAMPOLĖS "Sūduva"

3

ŠIAULIŲ "Elga - Master Idea - SC Dubysa"

0

Standing

LVTČ RČ I, II ir III Ratai Standing
TeamRanking PointsMatchesSetsPointsResults BreakdownSet RatioPoint RatioPenalty
  PlayedWonLostWonLostWonLost3-03-13-22-31-30-3   

KLAIPĖDOS "Amber - Arlanga"

6

2

2

0

6

1

170

144

1

1

0

0

0

0

6.00

1.181

-

KAUNO "RIO - Startas"

3

2

1

1

4

4

181

177

0

1

0

0

1

0

1.00

1.023

-

MARIJAMPOLĖS "Sūduva"

3

2

1

1

4

4

180

179

0

1

0

0

1

0

1.00

1.006

-

ŠIAULIŲ "Elga - Master Idea - SC Dubysa"

0

2

0

2

1

6

142

173

0

0

0

0

1

1

0.17

0.821

-




LVTČ RČ I, II ir III Ratai Standing Results Breakdown

Results Breakdown

LVTČ RČ

Guest Team

Amber-Arlanga

Elga

RIO

Sūduva

Home Team

KLAIPĖDOS "Amber - Arlanga" (Amber-Arlanga)

3 - 0

3 - 1

ŠIAULIŲ "Elga - Master Idea - SC Dubysa" (Elga)

1 - 3

KAUNO "RIO - Startas" (RIO)

3 - 1

MARIJAMPOLĖS "Sūduva" (Sūduva)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
LISTANSKIS V.
(KAUNO "RIO - Startas")
MIDDLE B. 2  
VITKUS R.
(KAUNO "RIO - Startas")
SPIKER 1  
VASILJEV A.
(KLAIPĖDOS "Amber - Arlanga")

SPIKER 2  
VINCELOVIČ A.
(KLAIPĖDOS "Amber - Arlanga")
MIDDLE B. 1  
RAKICKAS J.
(MARIJAMPOLĖS "Sūduva")
SETTER 1  
NAVICKAS M.
(RIO)
LIBERO 1  
SHCHEGOL S.
(KLAIPĖDOS "Amber - Arlanga")
  • LIBERO 2  
    SITNIKAS A.
    (ŠIAULIŲ "Elga - Master Idea - SC Dubysa")
  • SETTER 2  
    ŠUKLYS M.
    (SUD)
  • MIDDLE B. 3  
    LATVYS L.
    (KAUNO "RIO - Startas")
  • MIDDLE B. 4  
    GRINEVIČIUS M.
    (KLAIPĖDOS "Amber - Arlanga")
  • OPPOSITE 2  
    KOLODAVIČIUS M.
    (ŠIAULIŲ "Elga - Master Idea - SC Dubysa")
  • SPIKER 3  
    RIMEIKA G.
    (MARIJAMPOLĖS "Sūduva")
  • SPIKER 4  
    BIELSKUS A.
    (MARIJAMPOLĖS "Sūduva")

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
LISTANSKIS V.
(KAUNO "RIO - Startas")
MIDDLE B. 2  
VITKUS R.
(KAUNO "RIO - Startas")
SPIKER 1  
VASILJEV A.
(KLAIPĖDOS "Amber - Arlanga")

SPIKER 2  
VINCELOVIČ A.
(KLAIPĖDOS "Amber - Arlanga")
MIDDLE B. 1  
RAKICKAS J.
(MARIJAMPOLĖS "Sūduva")
SETTER 1  
NAVICKAS M.
(RIO)
LIBERO 1  
SHCHEGOL S.
(KLAIPĖDOS "Amber - Arlanga")
LIBERO 2  
SITNIKAS A.
(ŠIAULIŲ "Elga - Master Idea - SC Dubysa")
SETTER 2  
ŠUKLYS M.
(SUD)
MIDDLE B. 3  
LATVYS L.
(KAUNO "RIO - Startas")
SPIKER 3  
RIMEIKA G.
(MARIJAMPOLĖS "Sūduva")
MIDDLE B. 4  
GRINEVIČIUS M.
(KLAIPĖDOS "Amber - Arlanga")
SPIKER 4  
BIELSKUS A.
(MARIJAMPOLĖS "Sūduva")
OPPOSITE 2  
KOLODAVIČIUS M.
(ŠIAULIŲ "Elga - Master Idea - SC Dubysa")